ادبیات کودک و نوجوان به حمایت نیاز دارد

ادبیات کودک و نوجوان به حمایت نیاز دارد

ادبیات کودک و نوجوان ایران به حمایت زیادی نیاز دارد

رییس شورای سیاست‌گذاری نخستین جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان  حوزه نشر کتاب و ادبیات کودک و نوجوان  امروز فراوان اصلی و نیازمند اعتنا و حمایت جدی است . نسل آینده‌ساز کشور که به دلیل ارتباط گسترده با توفان اطلاعات و ارتباطات‌ , ذائقه و نیازهای ویژه‌ای دارد که باید پاسخ مناسب به آن‌ها داده شود نسلی که در حوزه فرهنگ‌پذیری و جامعه‌پذیری از فضای خانواده و مدرسه عبور کرده است و متاثر از دنیای فناوری و عصر ارتباطات است و تحت نفوذ موج فرهنگ جهانی است .

 

محمدرضا زمردیان صبح روز ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون رشد فکری کودکان و نوجوانان تهران و در آیین اعطای مرغک‌های سیمین این جایزه به برگزیدگان بهار کتاب کودک و نوجوان با بیان مطالب فوق تصریح ‌کرد , در حوزه‌ فرهنگ وتمدن و به‌صورت مشخص در حوزه ادبیات و کتاب کودک و نوجوان باید برای ترویج فرهنگ بومی‌ , سنت‌ها و ارزش‌های جامعه مبتنی بر ذائقه مخاطب قدم برداریم و اگر در حوزه تالیف چنین نکنیم بی‌تردید دچار نقصان و زیان خواهیم شد .

 

معاون فرهنگی کانون یادآورشد : باید دست‌به دست‌هم داده و برای رونق حوزه نشر و تالیف کتاب کودک و نوجوان در ایران تلاش‌بیشتری انجام دهیم و این یکی از مهم‌ترین هدف‌های اصلی اعطای جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان است .

 

زمردیان همچنین ایجاد فضا برای تسهیل دسترسی خانواده‌ها به‌منظور انتخاب کتاب‌های مناسب برای فرزندان‌شان را از سایر اهداف برگزاری این رویداد فرهنگی برشمرد .

 

او ذائقه و نیازهای مخاطبان کتاب‌های کودک و نوجوان را به ویژه در حوزه‌های شناختی و رفتاری را نسبت به نسل‌های گذشته بسیار متفاوت دانست و تاکید کرد : باید تولیداتی را به جامعه عرضه کنیم که در دوران پر از داده ها و ارتباطات و مشکلات و چالش‌های اجتماعی بتواند ابزار و الگوهایی مناسب برای زندگی و زیست در این فضا را برای نسل جدید فراهم نماید و باعث رشد و پویایی و خلاقیت بیشتر و تفکر آنها شود .

 

مصطفی رحماندوست : زمان طلایی جشنواره ادبیات کودک و نوجوان را از دست ندهید

 

ادبیات کودک و نوجوان

 

درپی این نشست مصطفی رحماندوست , شاعر و نویسنده نام‌آشنا و دبیر جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون با اشاره به وقفه‌ چند ساله در برگزاری جشنواره باسابقه کتاب کودک و نوجوان کانون , احیای آن از طرف مدیران فعلی کانون را در قالب جایزه کتاب ماه و سال را نشانه توجه جدی بدین حوزه عنوان کرد و از این‌که کتاب‌های برگزیده این رویداد از سوی کانون در شمارگانی بالا خریداری و به بیشتراز یک‌هزار کتاب‌خانه کانون در سراسر کشور ارسال می‌شود اظهار خرسندی کرد .

 

او همینطور انتشار فهرست کتاب‌های مناسب را یکی دیگر از دستاوردهای این رویداد بیان کرد و گفت این فهرست‌ها به مدارس و خانواده‌ها برای انتخاب کتاب مناسب برای کودکان و نوجوانان یاری مینماید .

 

رحماندوست از دانشجویان و علاقه‌مندان به حوزه پژوهش دعوت کرد تا اطلاعات این اتفاق افتاد فرهنگی و ادبی را دست‌مایه پژوهش‌های دانشگاهی قرار دهند تا نتایج آن نشانگر این موضوع باشد که در حالت اقتصادی فعلی – که بها کتاب افزایش داشته و قدرت خرید خانواده‌ها پایین آمده است – چه آثاری هم‌چنان در سبد خرید کتاب خانواده‌ها قرار می‌گیرد؟

 

دبیر جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون در همین حال بخش فرصت طلایی این جایزه را زمان مناسبی دانست برای نویسندگان باسابقه‌ای که مدت‌هاست در حوزه بچه و نوجوان دست‌به قلم نشده‌اند یا این که نوقلمانی که به دلیل نداشتن کتاب چاپ شده , قابلیت نشر آثار آنان وجود نداشت و از این نویسندگان خواست از این فرصت استفاده نمایند .

 

او در پایان با ارایه گزارشی توضیح داد که در فصل بهار تعداد ۱۳۷۰ کتاب در اختیار دبیرخانه قرار گرفت که در چند مرحله بررسی در نهایت ۱۴ اثر نامزد دریافت جایزه شدند و گروه داوری پایانی پنج نفره , سه اثر را به عنوان آثار برگزیده ماه‌های فروردین , اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۹ معرفی کردند .

 

برگزیدگان   ادبیات کودک و نوجوان جایزه گرفتند

 

در ادامه بیانیه عباس جهانگیریان نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس بیانیه هیات داوران را قرائت کرد و جوایز سه برگزیده این رویداد به آن‌ها اعطا شد .

 

حسین فتاحی , عباس جهانگیریان , آتوسا صالحی , محمود پوروهاب و اسماعیل آذری‌نژاد , ۵ داور نهایی این رویداد در پایان , سه کتاب «راز جنگل هزار دستان» نوشته لوسی استرینج با ترجمه ندا منعم از انتشارات هوپا , «نخودی نرو تو دیگ آش» سروده افسانه شعبان‌نژاد با تصویرگری زهره پریرخ از انتشارات لوپه‌تو و «یک آدم نقاشی کن» نوشته فریبا کلهر با تصویرگری میترا عبداللهی از انتشارات کانون رشد فکری کودک ها و نوجوان ها , را به اتفاق آرا و به‌ترتیب حایز اخذ مرغک سیمین این روی داد در ماه‌های فروددین ماه , اردیبهشت و خرداد ماه ۱۳۹۹ اعلام کردند در عین هم اکنون در‌این آئین از ناشران دو کتاب برگزیده ماه‌های ابتدا سال به‌واسطه انتشار این اثرها قدردانی شد و مجری برنامه توضیح داد مبنی بر آیین‌نامه جشنواره در صورت برگزیده‌شدن کتاب‌های کانون ( برگزارکننده این روی داد ) صرفا جایزه به صاحب اثر تعلق میگیرد .

 

 

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *