تارا جون وینچ برنده جایزه 2020 استرالیا شد

تارا جون وینچ برنده جایزه 2020 استرالیا شد

تارا جون وینچ برنده جایزه 2020 استرالیا شد

تارا جون وینچ نویسنده بومی استرالیایی برای نوشتن کتابی با عنوان «محصول» یا این که «بازده» به عنوان پیروز سال ۲۰۲۰ این جایزه گزینش شد .

این اول باری است که برنده این جایزه به صورت آنلاین و از طریق یوتیوب معرفی شد و دلیل این امر توسعه و گسترش شیوع بیماری کرونا بود .

«محصول» ترکیبی از سه داستان کوتاه است که نشان میدهد چگونه تاریخ بومیان این کشور از ورای رنج و درد هنوز آکنده‌از شقفت , مقاومت , وقار و طنز و انسان‌دوستی است .

این جایزه به خواست مایلز فرانکلین نویسنده مشهور استرالیایی تاسیس شده تا از ارایه زندگی استرالیایی در ادبیات تجلیل نماید . خود او بیشتر از همه به خاطر نخستین رمانش یعنی «مسیر فوق‌العاده من» شناخته میشود .

تارا جون وینچ

جایزه 60 هزار دلاری خانم ویچ!

خانم وینچ سال جاری این جایزه ۶۰ هزار دلاری را برای «محصول» دریافت کرد که از سوی هیات داوران تحت عنوان رمانی جذاب و موفقیت‌آمیز تعریف شده‌است .

این مولف به این ترتیب به گروهی از نویسندگان ممتاز استرالیایی ملحق شده که قبلا چیره به کسب این جایزه شده بودند . سال پیش ملیسا لوکاشنکو برای «بیش از حد تفسیری» به عنوان موفق این جایزه گزینش شد .

ریچارد نویل رییس هیات داوران همین سال گفت : به زبان انگلیسی «محصول» نشان دهنده چیزی است که از زمین برداشت میشود . در گویش بومی این کلمه در معنای چیزهایی است که شما از دست می‌دهید , انعطاف پذیری و امید و فاصله در میان چیزهاست .

این رمان به جا مانده خشونت استعماری , رودربایستی , ترومای بین‌نسلی و نابودی محیط زیست را مورد بررسی قرار می دهد .

«محصول» از فهرست نهایی‌ای گزینش شده که مشتمل بر چهار تالیف کننده سرشناس بود که پیشتر این جایزه را تصاحب کرده بودند و دربرگیرنده تونی بریچ , پگی فرو , فیلیپ سالوم و کری تیفانی میشد . یک تالیف کننده نوقلم یعنی جان هیوز هم به این فهرست راه یافته بود .

هر مورد از فینالیست‌ها هم یک جایزه ۵ هزار دلاری دریافت مینمایند .

وینچ با سپاس از انتخابش ابراز امیدواری کرد که نویسنده‌های بیشتری ترغیب شوند تا قصه‌های بومی‌های این کشور را در داستان‌هایشان روایت نمایند و ایمان داشته باشند که زمان شنیده شدن صدایشان در صنعت نشر استرالیا وجود دارد .

جایزه مایلز فرانکلین از سال ۱۹۵۷ تاسیس شده و تاکنون بیشتراز ۱ . ۲ میلیون دلار به نویسندگان استرالیایی جایزه داده است .

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *