9 رمان برتر جهان کدامند؟

9 رمان برتر جهان کدامند؟

9 رمان برتر جهان کدامند؟

 

۱ . رمان پیرمرد و دریا اثر ارنست همینگوی

به جرات می‌توان گفت هر کسی بعداز خواندن رمان کوتاه پیرمرد و دریا به شخص متفاوتی تبدیل میگردد . داستان این رمان درباره سانتیاگو , پیرمردی ساده و فقیر است که ۸۴ روز شده که نتوانسته ماهی صید کند اما در روز ۸۵ – ام با اطمینان درسمت دورترین نقطه دریا می‌رود تا به صید بپردازد . همینگوی در این رمان روایت این صید را روایت می‌نماید که به خواننده نشان میدهد «آدم را برای شکست نساخته‌اند . آدم ممکنه از بین بره , ولی شکست نمی‌خوره . » در پیرمرد و دریا ما با درد و رنج , ایستادگی و مقاوت و همچنین چرخه زندگی آشنا می‌شویم که خود می تواند بزرگ‌ترین درس زندگی برای هر خواننده‌ای باشد . ویلیام فاکنر که خود از بزرگ‌ترین نویسندگان جهان است , اعتقاد دارد پیرمرد و دریا شاید بهترین نوشته در میان همه نوشته‌ها باشد .

۲ . کتاب ۱۹۸۴ اثر جورج اورول

کتاب داستان ۱۹۸۴ کتابی است که به شکل گسترده وارد زندگی واقعی , دنیای ادبیات , دنیای سینما و… شده‌است . ۱۹۸۴ یک کتاب داستان تخیلی محسوب می‌شود که در آن حزب حاکم کلیه جنبه‌های معاش شخصیت‌های داستان و در واقع همه مردم را در دست گرفتن می کند . چیزی به نام امنیت و اطراف سری که یکی از دغدغه‌های مهم انسان است در این رمان نیست . اورول در‌این رمان تصویری از شوروی ارائه می‌کند که بسیار خوفناک است . این کتاب از جمله پرفروش‌ترین کتاب‌ها در سراسر تاریخ هم است .

رمان های برتر دنیا

۳ . رمان همه می‌میرند اثر سیمون دوبوار

این رمان از ادبیات فرانسه , شاهکاری است که دید هر شخصی را نسبت به زندگی تغییر میدهد . این کتاب داستان زندگی یک بازیگر تئاتر است که در سفرهایش به شهرهای مختلف , یک روز با فردی عجیب به نام – رایموندو فوسکا – که شخصیت اصلی رمان است آشنا میشود . فوسکایی که در برهه‌ای از زمان به دنیا آمد که در آن توسط یک معجون سبز زندگی ابدی پیدا کرد و رمان کلیه می‌میرند خاطراتی از ذهن فوسکا است که برای رژین تعریف میشود . در این رمان ما پی می‌بریم که جاودنگی و ابدیت به چه معناست و همچنین پی می‌بریم که مرگ چگونه می‌تواند دید ما‌را به زندگی عوض نماید . ارزش و احترام قائل شدن برای زندگی از سراسر این کتاب دریافت می‌گردد .

۴ . رمان محاکمه اثر فرانتس کافکا

دنیای کافکایی در ادبیات بسیار معروف است و هنگامی که رمان محاکمه را بخوانید به خوبی متوجه می شوید منظور از دنیای کافکایی چیست . داستان کتاب محاکمه از این قرار است : «یوزف کا . » مشاور ارشد بانک است و در آستانه به دنیاآمدن سی سالگی‌اش است یک روز صبح در اتاقش به شکل عجیبی بازداشت میگردد . او نمی‌تواند حدس بزند که آیا این طنز همکارانش برای غافلگیر کردن اوست و یا واقعا قانونی را زیر پا گذشته است . تقریبا هیچ‌چیز در کتاب محاکمه عادی نیست . نه جرمی که به واسطه آن یوزف کا .

بازداشت شده عادی است نه دادگاهی که در آن محاکمه می گردد و نه حتی فرایند محاکمه . خواننده هم دقیقا نمی‌داند با چه نوع دادگاهی روبه‌رو است اما هرچه بیشتر همراه شخصیت اصلی در مسیر حرکت می‌نماید , پی می‌برد که احتمالا محکومیت یوزف کا . به خود او مربوط است . در واقع چیزی در درون او موجود است که به این محکومیت دامن میزند . این‌طور نیست که فقط یوزف کا . در برابر دادگاه حضور داشته باشد , دیگران هم در مسیر چشم می‌شوند البته داستان کا . متفاوت است . بنابراین رمان محاکمه بدون شک در لیست ۹ رمان برتر دنیا قرار خواهد گرفت .

۵ . کتاب برادران کارامازوف اثر داستایفسکی

برادران کارامازوف که شاهکار بی‌مانند نویسنده بزرگ روس است یک رمان سرشار از طغیان , سرشار از جدال بین نیروی‌های عالی و بد , جدال بین شک و ایمان با مفاهیم فوق‌العاده خوشگل و عمیق از جمله بخشش , اشتراک در گناه , اشتراک در رستگاری , عذاب کشیدن و بسیاری مورد ها دیگر است . به نظر میرسد این رمان در فرایند نوشته شدن کتابخانه‌ی کوچکی را بلعیده باشد : رمان پر‌از نقل‌قول , تقلید و تلمیح است . شخصیت‌هایش فقط سخنگو نیستند , بیش‌ترشان نویسنده هم می‌باشند : نامه , مقاله , شعر , جزوه , رساله , خاطرات و یادداشت می‌نویسند . شخصیت‌ها نمایش اجرا می‌کنند , سخنرانی می‌کنند , لطیفه می‌گویند یا این که موعظه و اعتراف می‌کنند . در مطالعه این رمان تردید نکنید .

۶ . کتاب خوشه‌های خشم اثر جان اشتاین‌بک

این رمان درباره زندگی سخت کارگران آمریکایی است که به دنبال زندگی بهتر در اکنون مهاجرت میباشند . داستان اصلی رمان در رابطه خانواده جادها است اما در فصل‌های کوتاه هم به بررسی کلی زندگی کارگران مهاجر پرداخته میگردد . این رمان در رابطه مردم بیچاره‌ای است که جز امید هیچ چیز دیگری ندارند . در سخت‌ترین شرایط سعی مینمایند دل‌هایشان را به چیزایی خوش نمایند که حتی وجود خارجی نیز ندارد اما می دانند اگر امیدشان را از دست بدهند نابود می‌شوند و حتی در طول رمان کسانی از این خانواده از ادامه دادن قطع آرزو می نمایند . خوشه‌های خشم در محکومیت بی‌عدالتی نوشته شده شده‌است . یک بی‌عدالتی بسیار گسترده که در حدود دویست هزار نفر آن را تجربه‌ کرده‌اند . بی‌عدالتی علیه مهاجرانی که از روی ناچاری و شقاوت ناچار به هجرت شدند . اشخاصی که از سرزمین‌های خودشان خارج انداخته شدند و در سرزمین‌های نو نیز تحقیر و طرد شدند .

۷ . کتاب زوربای یونانی اثر نیکوس کازانتزاکیس

زوربای یونانی اثر برجسته‌ای از بزرگ‌ترین مولف معاصر یونان , نیکوس کازانتزاکیس است . جوانی فردی به نام زوربا را با خودت به جزیزه کرت میبرد , کسی است که معنای زندگی خود را میان کتاب‌ها جستجو می نماید . نگاهی که او به مسائل و اتفاقات دارد برگرفته از آثاری است که خوانده و در واقع فلسفه زندگی این جوان , برگرفته از کتاب‌هاست .

اما در مقابل , الکسیس زوربا کسی است که فلسفه زندگی‌اش را خودش تعیین نموده است . زوربا به معنای واقعی کلمه , به استقبال معاش و ماجراهای آن رفته , به جاهای مختلفی سفر کرده و شغل های بسیار زیادی انجام داده و فلسفه وی نتایج همین تجربیاتش است . برخورد این دو دیدگاه , همسفر و هم‌نشینی این دو تفکر , کتاب خواندنی است که نیکوس کازانتزاکیس تقدیم مخاطب خود می‌نماید . زوربا , مردی است که زندگی را ارج نهاده و از آن نهایت استفاده را برده است , خاطره‌ها دارد و در هر موقعیتی می‌تواند خاطره‌ای شیرین و شنیدنی نقل کند . بعید است کسی این رمان را مطالعه کند و شخصیت زوربا را فراموش نماید .

۸ . کتاب مادام بوواری اثر گوستاو فلوبر

یک اثر کلاسیک و جذاب اثر فلوبر , نویسنده فرانسوی . شخصیت اصلی این کتاب زنی است که می‌خواهد زندگی را تسلیم خویش نماید . درباره شخصیت مادام بوواری می‌توان زیاد نوشت . شخصیتی که فلوبر به شکل بسیار ظریف و عالی در کتاب پیش روی ما قرار میدهد . اِما در روستا زندگی آرامی داشته است . سراسر آسوده با خیالی راحت . زندگی‌ای که شاید آدم شهری در‌پی آن باشد

تا ممکن است به همان آرامشی رسد که اِما از آن برخوردار است . البته می‌بینیم که اِما از قبل این آرامش و آسودگی را تجربه کرده و به دنبال چیز دیگری است . به همین منظور است که با شارل ازدواج می‌نماید و از محیط زندگی‌اش در روستا خارج می گردد . وی دیگر دریای آرام را دوست ندارد و «دریا را تنها به خاطر توفان‌هایش دوست می‌داشت» . اِما واجب داشت خودش را رها نماید و هیجان را تجربه نماید . سرنوشت اما بوواری از جمله مشهورترین موارد در دنیای ادبیات است .

۹ . کتاب آنا کارنینا اثر لئو تولستوی

روایت کتاب از اینجا شروع میشود که زن و شوهری به نام‌های استپان آرکادیچ و داریا الکساندرونا با نیز اختلافی خانوادگی دارند . آنا کارنینا خواهر استپان آرکادیچ است و از سن پترزبورگ به منزل برادرش می آید تا اختلاف آن‌ها را حل نماید . به‌این دلیل به آنا , «کارنینا» گفته می گردد که همسرش «کارنین» اسم دارد . آنا بعد از اینکه به دیدن زن بردارش ( داریا ) برای حل اختلاف داریا و استپان می‌رود با مردی مجرد آشنا می‌شود و روابط نامشروع پیدا می کنند . این اثر کلاسیک و سرنوشت شخصیت اصلی آن دقیقا مانند اما بوواری از جمله مهم‌ترین مورد ها در دنیای ادبیات است .

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *