رودولفو آنایا در 84 سالگی از دنیا رفت

رودولفو آنایا در 84 سالگی از دنیا رفت

رودولفو آنایا خالق «اولتیما , مرا دعا کن» از دنیا رفت

رودولفو آنایا با نوشتن رمان اولتیما ادبیاتی را پایه‌گذاری کرد که در حقیقت جریانی از کتاب‌ها و رمان‌های نوشته شده توسط نویسندگان مکزیکی ساکن آمریکا بود . این جریان پس از جنگ جهانی دوم با کتاب داستان اولتیما آغاز شده‌است .

داستان کتاب آنایا درباره جوانی به نام آنتونیو است که در دوران جنگ جهانی دوم در نیومکزیکو زندگی دشوار و پردردسری دارد . آشنایی او با پزشکی به نام اولتیما که از خودش بزرگ‌تر است , چشم‌انداز تازه‌ای را پیش‌روی او قرار می دهد . این خانم دکتر با همیاری آنتونیو مبارزه‌ای شدید با نیروهای شیطانی در دهکده کوچک خویش آغاز می‌نمایند .

رودولفو آنایا

رمان رودولف آنایا

کتاب داستان آنایا در سال ۱۹۷۲ در آمریکا منتشر شد و بعد از آن تعدادی از قصه‌های مشابه از نویسندگان مکزیکی‌الاصل روانه بازار کتاب آمریکا شد که جریانی به اسم ادبیات چیکانو را ایجا کرد . آنایا در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۳ گفته بود که ایده نوشتن این رمان را از زندگی حقیقی پزشکی زن در همسایگی‌اش الهام گرفته است . اولین بار دانشجویان مکزیکی ساکن ایالات متحده به رمان آنایا عشق نشان داده و سپس سیلی از کتاب‌های مشابه وارد بازار کتاب آمریکا شد .

ریگوبرتو گونزالس شاعر و رمان‌نویس مکزیکی آمریکایی که شاگرد آنایا هم بود , درباره رمان اولتیما می گوید : این رمان بسیاری از نویسندگان و شاعران مکزیکی ساکن این کشور را تحت تاثیر جای دارد و در حقیقت آنایا را باید پدرخوانده نویسندگان مکزیکی ساکن ایالات متحده دانست .

رودولفو آنایا پس از این رمان تعدادی کتاب‌ها و داستان‌های جنایی با محوریت شخصیت سونی‌بکا کارآگاه مکزیکی – آمریکایی نیز نوشت که با استقبال زیادی روبرو شد . وی سال‌ها در دانشگاه نیومکزیکو نویسندگی خلاقانه را تدریس می کرد .
رفع اشکال مبحثی دروس عمومی و اختصاصی
اقساط بلندمدت خرید تلویزیون های فول اچ دی

نکته جالب درباره کتاب داستان آنایا با وجود محبوبیت بالای آن در میان دانشجویان و مهاجران مکزیکی ساکن ایالات متحده ممنوعیت این رمان در برخی از ایالت‌های آمریکا بود . بعضا از ایالت‌های آمریکا مانند آریزونا این رمان را در مدارس ممنوع کرده بودند زیرا اعتقاد داشتند عقایدی را ترویج می‌نماید که ضد دولت فدرال است که البته به شدت از سوی منتقدان ادبیات آمریکای لاتین رد میشد .

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *