نمایشگاه کتاب تهران و اخبار آن!

نمایشگاه کتاب تهران و اخبار آن!

جدیدترین اخبار مرتبط با وضعیت نمایشگاه کتاب تهران

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با شرح نهایی تصمیم‌ها برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در شورای سیاست‌گذاری این اتفاق افتاد , از این که نمایشگاه کتاب مجازی نباید به اسم یک صنف و به کام یک‌سری نفر باشد خاطرنشان کرد و در رابطه تخفیف بالای کتاب در سایت‌ها و در ادامه آن خودزنی ناشران هشدار داد .

هومان حسن‌پور که پیش‌تر در رابطه برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت مجازی گفته بود که «اگر توانستند المپیک را اینترنتی برگزار نمایند , می توانند نمایشگاه کتاب را هم به صورت عادلانه اینترنتی برگزار کنند» در گفت‌وگو با ایسنا درباره آخرین حالت برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و تصمیم‌های مطرح‌شده برای جایگزینی رویدادی مجازی برای آن اعلام کرد : در آغاز اینکه شرایط بهداشتی کشور نسبت به قبل خیلی تغییر کرده نموده است و در هر حال می بایست این تصمیم گرفته شود که نمایشگاه کتاب برگزار بشود یا این که نشود . ولی هر رویدادی نیز که بخواهد به صورت مجازی برگزار بشود , نمایشگاه بین‌المللی کتاب سی‌وسوم نخواهد بود , زیرا هیچ‌کدام از کاربردها و عملیات‌هایی که در نمایشگاه حضوری بود , در‌این رویداد مجازی قابل دسترسی نخواهد بود .

وی خاطر نشان کرد

: شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب هنوز تصمیمی درباره برگزاری نمایشگاه به صورت مجازی نگرفته است . ولی اگر آقای دکتر جوادی ( نائب رئیس فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ) فرموده‌اند که رویدادی مجازی برگزار می‌گردد , ممکن است معاونت فرهنگی تصمیمش را گرفته , یا این که از تصمیم ستاد ملی کرونا خبردار شده یا این که از دولت پاسخ گرفته است ; این‌ها مساله خاصی است که خودشان در جریان می‌باشند . هر چند از طرفی نیز برگزاری نمایشگاه به صورت فیزیکی غیرممکن شده‌است . ولی اگر روزی به‌این نتیجه برسیم که نمایشگاه می بایست به صورت مجازی برگزار شود , حتما بایستی تمام ملاحظاتی که از روز نخستین مطرح کردیم برای ساخت عدالت در نصیب فروشگاهی رعایت شود . در حالتی‌که بخواهیم این حادثه بیفتد , می بایست این دغدغه‌ها برطرف شود و به‌این سود برسند که دیگر چاره‌ای به غیر از برگزاری مجازی نیست .

حسن‌پور بابیان این که زمینه برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی بیشتر از سوی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد ارائه شده شده‌است توضیح داد : احتمالا معاونت فرهنگی از نظر دولت آگاه است , زیرا تا قبل از این نیز گفته بودیم شورای سیاست‌گذاری نیز درانتظار حیث دولت است . در سود ارگانیک است که نائب رئیس فرهنگی داده ها وسیع‌تر و به‌روزتری در این زمینه داشته باشد و معاونت فرهنگی متولی برگزاری نمایشگاه است . ولی هنوز در شورا درباره قضیه به‌این صورت مشاجره نشده , هرچند تصمیم شورا نیز مشروط بر این بود که لحاظ دولت را بداند . اینجانب فکر می‌کنم دلیل این اظهارنظرها این است که پاسخ مشخصی از ستاد کرونا به دست معاونت فرهنگی رسیده است .

وی در جواب به سوالی در رابطه جزئیات روی داد مجازی جایگزین برای نمایشگاه کتاب بیان کرد

نمایشگاه کتاب تهران

: اصلا هنوز پایه‌ای برای این مورد آماده نشده است . اگر هم قرار بر برگزاری این اتفاق افتاد باشد , می بایست ملاحظاتی برای آن درنظر گرفته شود و ما از حیث صنفی ملاحظات جدی‌ای در نصیب به نصیب آن داریم تا یک دسته نشود که نمایشگاه مجازی به نام یک صنف و به کام چندین نفر برگزار شود . در واقع می بایست سیستم‌هایی را طراحی کرد که اگر نمایشگاه مجازی برگزار شد , اجحافی به هیچ یک از ناشران نشود که تنها یک تعداد نادر بتوانند از این زمان به کار گیری نمایند .

هومان حسن‌پور پیرو به مشکلات پیش‌آمده برای ناشران در سامانه «کارا» اشاره و گفت : در سایت «کارا» یک‌ جمع به فیض رسیدند و توده متعددی نیز به سود نرسیدند و در قسمت‌های متعدد با آن مشغول می باشند . اکثری در بخش انتها فعالیت که مرتبط با بانک است با نقص‌ مواجه شده‌اند , زیرا چه بسا افرادی که در مراحل قبل تایید شده‌اند نیز بایستی از آن عبور نمایند که بانک‌ها بتوانند وام‌ها را پرداخت نمایند . آن قسمت نماید انجام می‌گردد . به طور کلی این سامانه فرآیندی است که شسته و رفته تمام نشده و خیلی از کارهایش ما‌نده است .

مدیر اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران ادامه داد

: البته بحث دیگری نیز وجود دارد که خدمت دکتر جوادی نیز مطرح کردیم . در واقع یکسری نکته دیگر نیز برای برون‌رفت از این قضایا توصیه دادیم . زیرا سایت «کارا» و نحوه پرداختی که دارد برای جامعه وزارت کاری پباده سازی شده و فرمولی نیست که برای واحدهای تولیدی انتشار پاسخ بدهد ; یعنی معیاری برای تعداد کارکنان و . . . نیست . بدین ترتیب وعده‌هایی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داده شده که از منابع دیگری بتوانند وام‌هایی تنظیم نمایند و کسری را از سوی دیگری جبران نمایند . تمهیداتی نیز برای کتاب‌فروشی‌ها چشم شده که ان‌شاءالله خود معاون وزیر خواهند ذکر کرد .

حسن‌پور آنگاه از آن‌چه ( یک مشکل خیلی بزرگ که انتشار و کتاب‌فروشان ما را تهدید میکند ( عنوان کرد اظهار‌کرد : این خلل درصدهای تخفیف بی‌حساب و کتابی است که در اینترنت داده می‌گردد ; دعوا ارزان‌فروشی نیست . این عمل چندین فاز دارااست ; فاز نخستین این‌جاست که کسانی فرصت طلب کتاب را چه بسا به صورت غیرقانون نسخه برداری و نشر غیرمجاز کرده‌اند و با درصدهای تخفیف بالا در سایت‌ها میفروشند . این اثر اول است البته اثر ثانویه خطرناک‌تر است . اثر ثانویه از آن‌جا ناشی می شود که ناشرها و کتاب‌فروشان که کتاب مهم را می فروشند , در فشار مالی شدیدی قرار گرفته‌اند و بعضا حتی به خودزنی رسیده و کتاب‌ها را با قیمت‌هایی زیر قیمت تمام‌شده و حتی کمتر میفروشند برای اینکه بتوانند با خلأ واردشده مقابله کنند و چرخ خویش را بچرخانند . یعنی یک چرخه باطل شروع شده‌است و از طرفی کتاب‌فروش‌ها در موقعیت خیلی بدی قرار گرفته‌اند . برای همین برخی از آن‌ها نیز کتاب‌ها را با قیمتی خیلی پایین‌تر از بها تمام‌شده می فروشند . برون‌ده این مسئله این خواهد شد که مخاطب چون از پشت مورد خبر ندارد , نسبت به کتاب‌فروش بی‌اعتماد می گردد و فکر می‌کند هر کتابی را می‌شود با ۶۰ , ۷۰ درصد تخفیف خرید و تا حالا گران خریده , ولی پشت پرده را که چه فرایند مخربی شروع شده و تکثیر , کتاب‌فروشی و تولید ایران دارد از بین می رود , نمی‌بیند .

وی ادامه داد

: چون این اتفاق ادامه پیدا می‌کند , خط بعدی مولفان و مترجمان هستند که به طور کامل از بین میروند و حذف می گردند . این داستان بالاخره تمام می‌شود , ولی چه کسی پاسخگوی اثرات آن است؟ فردا روزی که مولف قلمش را زمین بگذارد و دیگر ننویسد و کتاب‌فروش دیگر نتواند مغازه‌اش را بچرخاند چه کسی پاسخگوست؟ هنگامی ما مدت ها پیش گفتیم که زودتر بایستی این وام‌ها و پول‌ها تزریق شود برای این بود که جلو چرخ‌های مخرب را بگیریم . نظام فرهنگی کشور دارد به نیز می‌ریزد , دولت درصورتی که اصرار دارد سیستم‌ها را به سمت مجازی‌سازی پیروزشود , دست اتحادیه‌ها را بایستی گشوده بگذارد تا بتوانند از تخلفاتی که در وب انجام می شود دوری نمایند . زیرا اگر متخلفان از میان بروند دیگر سایر نیاز به خودزنی ندارند . زمانی کتاب منتشر کننده را اسکن میکنند و در وب می فروشند , وی نمی‌تواند درحالی که ارزیابی نویسنده , چاپخانه‌دار و صحافش دارد برگشت میخورد , برود و داد بزند که کتاب در اینترنت برای او نیست . اینجانب هشدار داده‌ام که با فعالیت کتاب از این شوخی‌ها نباید کرد , کتاب مواد غذایی نیست که مردم گشوده گرسنه‌شان شود ; اگر کتاب‌فروشی ببندد و برود , دیگر گشوده نمیکند .

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *