کالسون وایت‌هد برنده جایزه دیگری شد

کالسون وایت‌هد برنده جایزه دیگری شد

کالسون وایت‌هد برنده جایزه دیگری شد

کارلا هیدن رییس کتابخانه کنگره آمریکا اظهار‌کرد که کالسون وایت‌هد , تالیف کننده رمان‌های برنده جایزه پولیتزر «نیکل بویز» و «خط آهن زیرزمینی» در جشنواره کتاب ملی کتابخانه کنگره ۲۰۲۰ که بین روزهای بیست‌وپنجم تا بیست‌وهفتم سپتامبر برگزار میشود , جایزه ادبیات داستانی کتابخانه کنگره ایالات متحده را اخذ مینماید .

وایت‌هد ۵۰ ساله جوان‌ترین شخصی است که به خاطر مجموع آثارش موفق به کسب این جایزه میشود .

هیدن ذکر کرد : «آثار کالسون وایت‌هد با استفاده از بینش‌هایی عمیق در وضعیت انسانی و هم‌دلی با اشخاصی که با اعماق تیره زندگی دست‌وپنجه نرم می نمایند خلق میشوند . او در رمان‌های خویش گستره رخدادهای تاریخی را افزایش داده و آن‌ها را تبدیل به استعاره‌هایی از دنیای امروزی نموده است . »

هیدن گفت برنده امسال با انتخاب این نویسنده از سوی ۶۰ چهره ادبی شاخص از جمله برندگان گذشته این جایزه و نویسندگان و منتقدان ادبی شناخته‌شده سراسر جهان انتخاب شده‌است .

کالسون وایت هد

امسال مراسم اهدای جایزه به صورت آنلاین برگزار می گردد .

جایزه هر ساله ادبیات داستانی ایالات متحده که یکی‌از مهم‌ترین جوایز اهداشده توسط کتابخانه کنگره است , به تجلیل از یک نویسنده ادبی آمریکایی میپردازد که بدنه کاری‌اش نه تنها به خاطر استادی در هنر بلکه به خاطر اصیل بودن ذهن ها و تصوراتش متمایز است . این جایزه می خواهد صداهای قدرتمند , یگانه و مانایی را تحسین نماید که در مسیر حرفه‌ای کاری‌شان چیزی تازه از تجربه زندگی آمریکایی بیان کرده‌اند .

وایت‌هد گفت : زمانی بچه بودم , در قالب اردو یا تکلیفی برای مدرسه وارد کتابخانه‌های بزرگ نیویورک سیتی از جمله شومبورگ و میدمنهتن می‌شدم و حسی عمیق از شگفتی داشتم , انگار که وارد یک گوشه مقدس از شهر شده‌ام .

وی اضافه کرد : به این امیدوارم که همین حالا یک کودک مشابه من , می‌بیند که کتابخانه کنگره هنرمندان سیاهپوست را به رسمیت میشناسد و به این خاطر حس می کند میتواند بینش و رویایش را دنبال نماید و منبع الهام مقدس خودش را کشف نماید .

کتابخانه کنگره بزرگ‌ترین کتابخانه جهان است و به بازدیدکنندگان اجازه دسترسی به آرشیوی خلاقانه از ایالات متحده و سراسر جهان را هم به صورت فیزیک و هم به صورت آنلاین میدهد . این کتابخانه همچنین خانه دفتر کپی‌رایت آمریکاست .

کالسون وایت‌هد متولد ۶ نوامبر ۱۹۶۹ سال ۱۹۹۱ از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد . او تاکنون ۲ جایزه پولیتزر اخذ کرده و هفته پیش برای نوشتن رمان «پسرهای نیکل» یا این که «نیکل بویز» غالب به کسب جایزه جورج اورول هم شد . او نخستین رمانش را با عنوان «اندیشمند» سال ۱۹۹۹ منتشر کرد و با «راه‌آهن زیرزمینی» که سال ۲۰۱۶ منتشر شد جایزه کتاب ملی برای ماجرا و جایزه پولیتزر را از آن خویش کرد . «روزهای جان هنری» در سال ۲۰۰۱ , «غول در نیویورک» در سال ۲۰۰۳ , «ساگ هاربور» در سال ۲۰۰۹ و «آپکس صدمه را پنهان می کند» در سال ۲۰۱۱ از سایر آثار او می‌باشند .

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *