کتاب حسین از زبان حسین به چاپ نهم رسید

کتاب حسین از زبان حسین به چاپ نهم رسید

کتاب حسین از زبان حسین به چاپ نهم رسید

کتاب حسین از زبان حسین , نوشته حجت‌الاسلام و المسلمین محمد محمدیان , مدیریت سابق دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها , از جمله اثرها پرمخاطب درباره عاشورا و قیام اباعبدالله الحسین ( ع ) است که کوشیده تا از زاویه‌ای نو زندگی و زمانه حضرت سیدالشهدا ( ع ) را به تصویر بکشد .

 

کتاب که از طرف نشر معارف نشر داده شده , دو خصوصیت شاخص دارد : در آغاز آنکه نویسنده با نگاهی پژوهشگرانه و برمبنای تحقیق کتاب حاضر را به نگارش درآورده است . خصوصیت دیگر , نثر خوش‌خوان کتاب است . اگر چه نویسنده مبنای طرح مسائل را براساس تحقیق بنا کرده , ولی نثر کتاب همانند آثار تحقیقی انتخاب نشده است . احتمالا مهمترین ویژگی این اثر , داستان زندگی امام حسین ( ع ) از زبان خود ایشان باشد .

 

 

کتاب حسین از زبان حسین

جنگ بین حق و باطل و خیر و شر همواره در تاریخ بشر بوده , هست و خواهد بود . در‌این میان , عاشورا همواره سنگ محک مهمی در شناخت طرفین این میدان است ; چرا که گفته‌اند هر روز عاشورا و هر زمینی کربلا است . آشنایی واقعه‌ای که همواره در طول تاریخ زنده است , می‌تواند یاری‌گر همه ما در شناخت حوادث اطرافمان و موقعیت‌هایی باشد که برای هر کسی معیار و میزان خواهد بود .

 

کتاب «حسین از زبان حسین» از جمله آثار مستندی است که اخیراً در این رابطه منتشر شده شده است و توانسته هم بین عوام و هم در میان خواص , مخاطبان خویش را بیابد . این کتاب زندگی و زمانه حضرت ابا عبدالله ( ع ) را از زبان خودشان در هشت فصل روایت میکند .

از زمانی زمانی که رسول ( ص ) را شناختند و در آغوش ایشان بازی میکنند تا دوران امامت امیرالمومنین ( ع ) و امام حسن ( ع ) . کتاب پیرو به دوران پس از شهادت امام حسن ( ع ) تا واقعه کربلا می پردازد . فصل هفتم هم با عنوان «و تو چه می‌دانی چیست؟» , عذاب بر امام حسین ( ع ) که اعظم مصیبت‌ها است , از زبان خود ایشان روایت می‌گردد . تراژدی حزن‌انگیزی که خواننده را به شدت تحت تأثیر قرار میدهد :

 

«وقتی دیدم همگی اهل بیت ( ع ) و جوانان و یارانم بر روی زمین افتاده و جام شهادت نوشیده‌اند و جز خودم و زنان و کودکان کسی باقی نمانده , با صدای بلند یاری طلبیدم تا مگر یک نفر هم که شده از لشکر دشمن جدا شود و از شقاوت رهایی یابد :

 

آیا مدافعی است که از حریم حرم پیامبر خدا ( ص ) دفاع نماید؟ آیا خداپرست موحدی هست که در مورد ما از خدا بترسد و به یاری ما برخیزد؟ آیا فریادرسی هست که به امید پاداش خداوندی به فریاد ما برسد؟ آیا یار و یاوری است که به امید الطاف الهی به کمک ما بشتابد؟

 

بانوان و کودکان با شنیدن صدای استغاثه من که حاکی از تنهایی و مظلومیتم بود , گریستند و صدای بلند گریه آن ها به گوش رسید . . . » .

 

فصل آخر کتاب که به ماجرای اسارت خاندان ابا عبدالله ( ع ) میپردازد , از زبان بانوی صبر حضرت زینب کبری ( س ) روایت میگردد . مخاطبی که در فصل «و تو چه می‌دانی چیست کربلا؟» لحظه به لحظه عصر عاشورا را با سیدالشهدا ( ع ) گریسته است , آنگاه با بانوی کربلا همراه میشود و مصیبت عاشورا را همراه با زیبایی‌اش از زبان ایشان میخواند :

 

«ما را در محل خاصی که در مسجد مختص اسیران بود جای دادند . یزید بر تختی که برایش نصب شده بود , نشست و بعداز اندکی سر مبارک امام حسین ( ع ) را در طشتی مقابل یزید گذاشتند . این جا بود که من آهی از سینه سوزان خود برآوردم و با صدایی حزن‌آلود , خطاب به برادرم گفتم :

ای حسین عزیز! ای محبوب نبی خدا ( ص ) , ای فرزند مکه و مِنا , ای پسر فاطمه زهرا ( س ) سرور زنان , و ای فرزند دختر مصطفی ( ص ) !

 

چنان با سوز و گداز این لغت ها را بر زبان جاری کردم که مردمان حاضر در مسجد منقلب شدند و همه بی‌اختیار گریستند و صدای گریه در فضای مسجد طنین انداز شد . . . » .

 

کتاب «حسین از زبان حسین» در ماه‌های اخیر با استقبال خوب مخاطبان همراه شده‌است ; به طوری که کتاب به چاپ نهم رسیده و تاکنون 15 هزار نسخه از این اثر به فروش رفته است .

 

 

 

 

 

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *