معرفی کتاب آمریکایی آرام / اثر گراهام گرین 

معرفی کتاب آمریکایی آرام / اثر گراهام گرین 

معرفی کتاب آمریکایی آرام / اثر گراهام گرین

آمریکایی آرام | گراهام گرین

گراهام گرین می گوید آدمی هرگز برای خرابیهایی که به بار آورده چنین انگیزه‌­های خوبی نداشته است . . . یک روزنامه­‌نویس انگلیسی به اسم فاول , که نقش نظاره‌­گر آسان­­‌طلب و بی‌­غم را ایفا می­‌کند ; فوئنگ , معشوقه زیبای ویتنامی وی که نه زیاده اهل معنی است و خیر زیاده شهوی ; و آلدن پایل , برنا آمریکایی اهل بوستون . . . فاولر ناچار می‌­شود کینه خود را به عنوان عاشقِ معشوق از کف داده پیدایش دهد .

آمریکایی آرام [The Quiet American] گراهام گرین

آمریکایی آرام [The Quiet American] . رمانی از گراهام گرین ( 1904 – 1992 ) , نویسنده انگلیسی , که در 1955 نشر یافت . نویسنده , در پی اقامت خود در مالزی و هندوچین , از مشاهدات خویش تحت عنوان خبرنگار جنگی به کارگیری کرده , ضد آمریکایی بودن خود را در قالب اثری طنزآمیز , بیشتر مشابه مرد سوم تا رمانهای به صبغه «مابعد طبیعی» خود , ابراز می‌­دارد . او با طنزی مؤدبانه و سهولت بیانی براق , روش تامل آمریکایی را به محاکمه می­‌کشاند . یک روزنامه­‌نویس انگلیسی به اسم فاولر  , که نقش نظاره‌­گر آسان­­‌طلب و بی‌­غم را ایفا می­‌کند ; فوئنگ  ,

گراهام گرین

معشوقه زیبای ویتنامی او که خیر زیاده اهل مضمون‌ است و خیر زیاده شهوی ; و آلدن پایل  , جوان آمریکایی اهل بوستون که به میدان نبرد کشانیده شده‌است و رستگاری عالم را به قبول ارگان های شگفت دموکراسی آمریکایی وابسته می­‌داند , چهره‌­های داستانی مهم این رمان­‌اند . «آدمی هیچ وقت برای خرابیهایی که به توشه آورده چنین انگیزه‌­های نیکی نداشته است . » از این­ رو , پایل درصدد «بازخرید» فوئنگ برمی‌­آید و او‌را از چنگ فاولر به درمی­‌آورد و با خویش به نیوانگلند می‌­برد . او که از استقلال زیادی برخوردار است و فقط زیر نفوذ به اصطلاح کارشناسی به اسم هاردینگ است , درین تردیدی به دل شیوه نمی­‌دهد که , به بهانه پاسداری از ویتنام , کودکانی را قربانی نماید .

تصمیم نهایی فاولر

فاولر خویش را ناگزیر می‌­بیند که مقابل ابتکارات پایل , هر کس جان او را نجات داده است بایستد و به نابودسازی او کمک کند . در اینجا , از ورای افشای مانورهای آمریکایی‌ها , رمز از موضوع مسئولیت فردی درمی‌­آوریم : فاولر بدون چاره می‌­شود کینه خویش را تحت عنوان عاشقِ معشوق از کف داده بروز دهد , انگیزه­‌های خویش را تحقیق کند , و خلاصه از موضع بی­‌طرفانه‌­ای که اصل و قاعده زندگی خویش را بر آن ساخته بود , دست بردارد . کتاب داستان با کشف جسد پایل آغاز می­‌شود و از یاد‌آوری ماجراهای قبل به فراوانی استفاده می­‌کند , البته راوی قصه فاولر است ; در حالی که کماکان ترتیب ساده وقتی را رعایت می­‌کند . این اثر , اگر چه فاقد بُرد روایت اصل زمینه است , از نظر تعادل و سبک نگارش موفقیتی خیره‌­کننده شمرده می­‌شود .

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *