کتاب های محبوب| معرفی 6 کتاب مشهوری که حتما باید بخوانید

کتاب های محبوب| معرفی 6 کتاب مشهوری که حتما باید بخوانید

مطلقا تا به امروز با فهرست های متمایز از خواندنی ترین کتاب های دنیا مواجه شده اید که هریک از دیدگاهی مختص , اضطراری ترین کتب را برای مطالعه نام برده اند . با وجود این تنوع در معرفی ضروریات و حق تقدم های مطالعاتی , بعضی از کتب را می توان شاخص تر تلقی نمود , چراکه یا این که آغازگر یک دگرگون سازی در یک سبک ادبی گردیده اند و یا این که آن قدر دارای شهرت و دارای اسم و رسم بوده اند که بر بخش اعظمی از اثرها بعداز خویش هم تاثیر نهاده اند . طبیعتا حق تقدم دادن به مطالعه چنین کتاب های با ارزش و مهمی نیز شمارا با شایسته ترین اثرها ادبی عالم آشنا می نماید و هم مقدمه ای برای مطالعه بقیه کتاب های آن سبک خواهد شد . در‌این مقاله سعی می شود تا تعدادی از جریان سازترین و شایسته ترین کتاب هایی که بایستی در اولویت مطالعاتی شما قرار گیرند , معرفی شوند .

۱ . کتاب «کوری» از ژوزه ساراماگو

ژوزه ساراماگو , تالیف کننده پرتغالی , کتاب داستان باارزش کوری را در سال ۱۹۹۵ میلادی به چاپ رساند و با نگارش آن نه فقط در سال ۱۹۹۸ میلادی جایزه نوبل ادبیات را به دست آورد , بلکه اسم خویش و این کتاب را همواره در فهرست یکی شایسته ترین و تاثیرگذارترین کتب ثبت نمود . در ظاهر , کوری ماجرا جامعه ای است که ناگهانی به عارضه ای ناشناخته مبتلا شده و مردمانش یکی بعد از دیگری بصیرت خویش را از دست می دهند و غرق در هاله ای سفیدرنگ میشوند , ولی در داخل اثر , مسئله به‌این آسانی نیست . در واقع ساراماگو با به کارگیری از تلمیح و تمثیل , معنی کتاب داستان را تا مرزهای روانشناسی اجتماعی – سیاسی جلو برده و ارزیابی هایی قشنگ از رفتارهای انسانی در عصر امروزی و دورنمای جامعه ها این چنینی نمایش داده است . خود او در امر این کتاب می گوید : «این کوری حقیقی نیست ; تمثیلی است . نابینا شدنِ عقل و درک آدم است . ما بشر ها عقل داریم و عاقلانه رفتار نمی کنیم…» .

۲ . کتاب «صدسال تنهایی» از گابریل گارسیا مارکز

گابریل گارسیا مارکز , مولف معروف کلمبیایی , موفق شد با به چاپ رساندن کتاب صدسال تنهایی در سال ۱۹۸۲ میلادی جایزه نوبل ادبیات را به دست آورد . این کتاب از مشهورترین اثرها مارکز و به عقیده ی بخش اعظمی از منتقدین از شایسته ترین مثال های سبک «رئالیسم جادویی» و یقینا یکی‌از ماندگارترین و دوست داستنی ترین کتاب داستان های تاریخ است . مارکز در کتاب صدسال تنهایی ماجرا و رویدادها شش نسل از یک خانواده کلمبیایی را پرورانده و در‌این بین قصه هایی استادانه از عشق و علاقه , نزاع , فقر , کهن سالی , معاش و مرگ هم گنجانده است که بر جاذبه قصه می‌افزاید . هنر شخصیت پردازی و رابطه ها علت و معلولی خارق العاده ماجرا منجر می شود که مخاطب هر چه به انتهای ماجرا پیش میرود , به آن مشتاق تر شود ; اما ویژگی اسم های طاقت فرسا ماجرا و شباهت هایی که با هم دارا هستند , خواننده ورزیده ای می طلبد که با مطالعه مانوس باشد . برای دانلود و مطالعه کتاب صد سال تنهایی با ترجمه روان و دقیق , می‌توانید به وبسایت های ارائه دهنده ی محتوای الکترونیک نظیر فیدیبو مراجعه نمایید .

۳ . کتاب «شازده کوچولو» از آنتوان دو سنت اگزوپری

کتاب شازده کوچولو , با فروش بیشتراز ۲۰۰ میلیون نسخه در سراسر عالم یکی پرفروش ترین کتاب های تاریخ به حساب آورده می شود . هم چنین این کتاب تا به امروز به بیش تر از ۳۰۰ لهجه و زبان ترجمه شده و تحت عنوان شایسته ترین کتاب قرن بیستم مملکت فرانسه هم تعیین شده‌است . گرچه کتاب شازده کوچولو در ظاهر برای کودک ها درج شده , البته مخاطبین دارای اهمیت آن به عهد خود اگزوپری «آدم بزرگ ها» میباشند و سراسر این کتاب با ارزش نیز درس هایی برای انسان بزرگ ها است . اگزوپری در کتاب خویش با بیانی شیوا و فصیح از فلسفه دوست داشتن , علاقه و هستی می گوید و از گویش کودکی که از سیاره ای دیگر آمده , سوالاتی از آدم ها و شغل های آنها مطرح می نماید که نقدهای اجتماعی متعددی را برانگیخته است . شازده کوچولو به قدری میان اشکال جمع های اجتماعی دوست داستنی و پر اسم و رسم است که می توان داعیه کرد توانسته به نوعی راه و روش خویش را فی مابین فرهنگ و تمدن جهانیان گشوده نماید و بر آن تاثیر بگذارد .

۴ . کتاب «قلعه حیوانات» از جورج اورول

قلعه حیوان ها که به «مزرعه ی حیوانات» نیز دارای شهرت است , به همراه کتاب «۱۹۸۴» , مشهورترین اثرها این تالیف کننده قوی را تشکیل می دهند . اورول در کتاب قلعه حیوان‌ها , ساختار نظام شوروی کمونیستی را که عقیده داشت به یک دیکتاتوری بدون نقص بدل گشته در قالب تمثیل و در جامعه ای از حیوان‌ها مورد انتقاد شدید قرار داده است . ماجرا کتاب حکایت از حیواناتی اهلی داراست که تصمیم میگیرند در مقابل مالک مزرعه که از آنها بهره کشی می نماید , دست به انقلاب و کودتا زده و خود اداره مزرعه را به دست بگیرند و در این جهت و موفقیتی که به دست می‌آورند , حادثه ها و فراز و فرودهایی در خویش جامعه و قانون ها آن صورت میدهد که همین پرداخت های استادانه , سبب ساز تمایز کتاب قلعه حیوان ها شده و آن را به مثال جامعی از یک کتاب اجتماعی – سیاسی ظریف تبدیل نموده است . مطالعه کتاب قلعه حیوان ها اثر جورج اورول بدون شک از ضروریت های مطالعاتی می بایست قرار گیرد .

۵ . کتاب «جنایت و مکافات» از فئودور داستایفسکی

داستان جنایت و مکافات , اثر تالیف کننده حاذق و پرآوازه روسی , بدون شک یک کدام از مهم‌ترین , مشهورترین و برگزیدگان اثرها ادبیات کلاسیک و چه بسا کل مورخ ادبیات شناخته می شود . داستایفسکی تالیف کننده ای کارکشته و نابغه در شخصیت پردازی است و اثر ها زیادی هم از خویش به جا نهاده است که کلیه گران بها میباشند . ولی به عقیده بخش اعظمی از منتقدان , جنایت و مکافات را می توان شایسته ترین اثر وی دانست . این کتاب ماجرا پیشامدهای دانش جویی است که در جهت اصول و هدف هایی پیچیده مرتکب قتل می شود و آن‌گاه زنی رباخوار و خواهرش را هم که به صورت اتفاقی در صحنه قتل حاضر میگردند به قتل میرساند و ماجرا پیرامون این واقعه و بررسی تاثیری که قتل بر قاتل میگذارد ادامه می‌یابد . شخصیت پردازی ها و تعریف حالات خل وچل اشخاص در قصه جنایت و مکافات , از شایسته ترین و استادانه ترین مثال ها در تاریخ ادبیات به حساب آورده می شود .

۶ . کتاب «کیمیاگر» از پائولو کوئلیو

کیمیاگر , اثر مولف پر اسم و رسم برزیلی , یکی‌از پرفروش ترین اثر ها ادبی در آخرها قرن بیستم است که در بیشتراز ۱۵۰ سرزمین جهان و به بیشتراز ۵۰ گویش چاپ و پخش شده شده‌است . علت حیاتی نهادن این کتاب فی مابین فهرست کتاب های برتر مورخ دنیا محبوبیت جهانی و مخاطبین فراوانی است که با تلاوت آن به دنیای مطالعه علاقه مند گردیده اند . براین اساس درصورتی که می‌خواهید تازه مطالعه کردن را آغاز نمائید و در بالا مطالعه شاهکارهای ادبی که معرفی شد برای شما مشقت بار است , بدون شک به سراغ کیمیاگر بروید تا هم از مطالعه آن لذت کافی را ببرید و نیز شوق و اشتیاق ضروری برای مطالعه دیگر اثر ها در شما تولید شود . کیمیاگر سرگذشت چوپانی اسپانیایی است که در رویاهای خویش محل دفن گنجی باارزش را در اطراف اهرام مصر می بیند و در مسیر به وقوع پیوستن بخشیدن به‌این رویا و افسانه فردی , راهی صحرای آفریقا می شود و حوادثی دیدنی را پشت سر می‌گذارد .

 

لیست کتاب های مشهوری که حتما باید بخوانید

 

نتیجه گیری

برای گزینش کتابی که با مطالعه آن نیز سرشار از لذت گردید و نیز نکات آموزنده ای بیاموزید , ابتدا می بایست به مرحله مطالعاتی خویش مطلع گردید . در حالتی که از دوستداران دور از شوخی به مطالعه می باشید و کتاب خواندن از عادت های دائمی شما است , میتوانید فارغ از نگرانی به سراغ شاهکارهای ادبی تاریخ بروید , البته در حالتی‌که می‌خواهید تازه با دنیای مطالعه مانوس گردید و مطالعه را در برنامه های روزمره خود قرار دهید , بایستی هوشمندانه کتاب هایی را برگزینید که نیز ساده فهم تر و روان تر بوده و بر شوق و اشتیاق شما بیفزایند و نیز شما‌را برای مطالعه کتاب های سنگین وزن تر فراهم نمایند ; نه اینکه از ابتدا به سراغ اثرها بزرگ و دشواری بروید که به دلیل پیچیدگی از پایه علاقه ی شما‌را به مطالعه مخدوش کنند .

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *